10 přikázání pro pohodový a jednoduchý život

10 přikázání pro pohodový a jednoduchý život

Autorkou tohoto článku je Kathy Gottbergová, autorka mnohých knih o zdravém a zodpovědném životě:

Můj manžel Thom a já se už několik let snažíme si zjednodušit život. I když se nepovažujeme za odborníky na toto téma, domníváme se, že je užitečné sestavit si seznam toho, co považujeme za nejdůležitější. Poté, co jsme si sestavili žebříček priorit, se můžeme soustředit na to, abychom žili jednoduše a efektivně, jak je to jen možné.

happy life stastny zivot

Zde našich 10 přikázání:

1. Můžete si to zařídit tak, jak chcete. Pokud jsme se za posledních 10 let naučili něco o jednoduchém životě nebo minimalismu, tak to, že neexistuje žádná instance, kterou byste museli poslouchat, nebo pravidla, která byste museli dodržovat. Všichni máme možnost rozhodnout se tak, že si vytvoříme životní styl, který nejlépe odráží naše nejhlubší touhy. Takže zatím co jsou tyto „přikázání“ vytvořeny tak, aby odrážely to, co považujeme za nejdůležitější já s Tomem, před tím, než se budete nějakými řídit, ujistěte se, že představují vaší pravdu. Když zjistíte, co funguje vám, nenechte nikoho, aby vám říkal, že to neděláte dobře.

2. Nejlepší věci v životě nejsou věci. V našem nejhlubším nitru sami víme, že věci, které kupujeme a vlastníme, nám nabízejí jen dočasné štěstí. Svoboda, klid a radost, jsou hlubokými emocemi, které vám vynahradí cokoliv, co se dá koupit a vlastnit. I když je pravděpodobné, že to, na čem záleží mi, bude trochu odlišné, než to, co je důležité pro vás, málokdy jsou to věci, a obyčejně to jsou spíše zážitky. Rozhodněte se, co je pro vás důležité a co vás vede k hlubokému štěstí a snažte se tím naplnit svůj život.

3. Méně je více. Většina z nás byla vychována s myšlenkou, čím více, tím lépe, více peněz, více věcí, vyšší produktivita, více všeho. Namísto toho se ukazuje, že „více-ství“ vše jen komplikuje, mate nás a odvádí nás od míru, radosti a svobody, kterou nabízí minimalistický život. Ve všech věcech hledejte kvalitu, namísto množství. Uvědomte si, že vše, co vlastníte, vlastní kousek vás- kousek vašeho času, peněz, energie a emocí- proto si vybírejte moudře. Navíc tím, že z našich příliš zaneprázdněných myslí a našich více než nabitých životů odstraníte veškerý nepořádek, ocitneme se v klidném centru toho nejdůležitějšího.

4. Dluhy jsou nejhorší formou chudoby. Dluh je takovým těžkým břemenem, že dokáže obarvit načerno všechny krásy světa. Existence dluhů od nás vyžaduje, abychom zastávali práci v zaměstnání, které z nás vysává život, jen abychom byli schopni platit naše účty. Dluh nás drží v moci a způsobuje, že se bojíme budoucnosti. Dluh nás zotročuje a odsuzuje k rutinnímu a konformnímu životu. Je téměř nemožné cítit se v míru, šťastný nebo spokojený s břemenem dluhu na našich bedrech. Být bez dluhů je jednou z nejsvobodnějších věcí, které každý z nás může udělat proto, aby žil dobrým životem.

5. Co oceníte- oceňuje. K dispozici je přirozený zákon v našem vesmíru, stejně jako gravitace, který hovoří, že to, na co se zaměřujeme, roste. Když svou pozornost věnujeme tomu, co přináší mír, radost a spokojenost, poté se tyto věci ve vašem vědomí rozšíří. Odvrácení se od komplikovaného, bolestivého, zbytečného a matoucího dokáže vytvořit pravý opak. Zkuste být místo toho vděční za pozitiva, které v životě máte právě teď a snažte se o svobodu a pokoj v duši- pomáhají zesílit dobro kolem vás.

6. Porovnávání je lupičem radosti. Theodore Roosevelt před mnohými lety prohlásil, že kdykoliv se porovnáváme a soutěžíme s ostatními, většinou klademe potřeby jiných lidí, jejich cíle, názory a touhy nad naše sny. Porovnávání běžně zaměřuje naše soustředění na jiné lidi, a to, co mají, a jak dělají věci, spíše, než abychom se rozhodli, co je nejdůležitější a nejvýnosnější pro nás samotné. Vzdát se porovnávání je zaručeným způsobem, jak nalézt skutečný klid a pohodu.

7. Ceňte si vztahy, ne majetek. V hloubce duše všichni víme, že za peníze si nekoupíme lásku ani štěstí. Navzdory tomu i nadále trávíme většinu svého života (a času), děláním věcí, které nás buď vzdalují od našich blízkých, nebo pracujeme na udržení životního stylu na podporu těchto blízkých. Když se zastavíme, a uvědomíme si, že ti, kterým na nás nejvíce záleží, by raději trávili více času s námi, než se zabývali v prvé řadě věcmi, potom pustíme očekávání a požadavky, které nás odvádějí od hlubokých vztahů, po kterých toužíme.

8. Zpomalte a zbavte se závislosti a zaneprázdněnosti. Jednoduchý život vyžaduje, abychom trávili více času tím, že děláme to, co nám přináší radost a méně času děláním toho, co v nás vyvolává pravý opak. Taktéž je nutné, abychom občas trávili čas tím, že neděláme vůbec nic. Když se naučíme jíst pomaleji, řídit pomaleji, vychutnávat si svět pomaleji a meditovat, zjistíme, že hodně z toho, co je přímo před námi, obsahuje každičkou jednu věc z toho, co chceme a potřebujeme.

9. Planeta B neexistuje. Je důležité mít na paměti, že všech více než 7 miliard lidí, kteří dnes žijí, žijí v uzavřené biosféře. Tak jak jsme zaneprázdněni starostlivostí o svoji rodinu, domácnost, komunitu- když se nebudeme starat o naši planetu, a neuvědomíme si, že každý z nás nese za ni spoluzodpovědnost, tak nebude žádné jiné místo, kde bychom mohli „vést jednoduchý život!“ Tato myšlenka nám také připomíná, že jsme propojení nejen s naši planetou, ale i všichni navzájem.

10. Život je krátký, dělejte to, co má smysl. Smiřte se s tím; náš čas je příliš krátký na to, abychom s ním plýtvali na nedůležité věci a trávili ho způsobem, který není smysluplný. Přijmout jakoukoliv práci, jen abyste měli peníze, je plýtváním vašeho života. Žít tak, abyste uspokojili nároky a požadavky ostatních, je plýtváním vaší duše. Bezhlavě zabíjet čas děláním rutinních, nudných nebo opakujících se úloh je plýtvání vším možným. Otupovat svůj mozek příliš častým a dlouhým sledováním televize, alkoholem, internetem nebo jinými formami úniku je také jen tracení času. Namísto toho je každý z nás, bez ohledu na okolnosti, schopný o mnoho více, než z čeho máme obvykle radost. Naše možnosti jsou nekonečné- dělejte to, co má smysl.

 

Huffingtonpost/ svobodnenoviny.eu

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

3 Komentáře “10 přikázání pro pohodový a jednoduchý život

  • Člověk, který píše tento člověk nejspíše ví o čem mluví, jelikož s naprostou většinou souhlasím. Něco takového je třeba si stále připomínat, nebo člověk zapomene, co je opravdu důležité. Motivace je zkrátka jako čistota. Časem totiž zmizí. A proto se doporučuje sprchovat se denně.

  • Pěkný článek, všechny body jsou k zamyšlení, ale bod 10 to vystihuje za vše! Žijeme už pár let bez televize, bez tisku, v rádiu si pouštíme hry, pohádky, nebo koncerty vážné hudby, věřte, že jsme naprosto v pohodě. Ano, je důležité dělat to , co člověka baví, mít své oblíbené činnosti, no a k tomu nějakého domácího mazlíčka, a věřte, že se bez médií obejdete. Stejně tam říkají či píší jen lži.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*