1 rok, 6700 leteckých úderů a 4 miliardy dolarů, poté, co se Obama zavázal, že zničí ISIS, džihádisté stále v ofenzívě

1 rok, 6700 leteckých úderů a 4 miliardy dolarů, poté, co se Obama zavázal, že zničí ISIS, džihádisté stále v ofenzívě

Spojené státy a jejich spojenci provedli 6700 leteckých úderů s náklady téměř 4 miliardy dolarů během roku poté, co prezident Barack Obama nařídil kampaň proti Islámskému státu (IS). Přesto teroristická skupina nevykazuje žádné známky porážky a dokonce rozšířila jejich působení.

Dne 10. září 2014, Obama oznámil „komplexní a trvalou strategii v boji proti terorismu“ k pokoření a celkovému zničení Islámského státu (IS, dříve známý jako ISIS/ISIL). Americké drony a vojenská letadla se zaměřila na teroristickou skupinu od začátku srpna 2014, poté, co IS zabil dva americké novináře, které držel jako rukojmí.

V jeho prohlášení, Obama nastínil čtyři strategické kroky proti IS: „zatímco budeme provádět systematickou kampaň náletů, Spojené státy zvýší podporu silám, které bojují proti terorismu na zemi, použijeme kapacity k boji proti terorismu, aby se zabránilo útokům ze strany IS v jiných regionech, a poskytneme humanitární pomoc nevinným civilistům, kteří byli kvůli teroristické skupině vysídleni.“

isis konvoy

Původně bezejmenná kampaň dostala v říjnu 2014 jméno „Operation Inherent Resolve“. Od té doby USA a jejich spojenci uskutečnili 53,278 bojových letů na „podporu operace“ v Iráku a Sýrii, a provedli celkem 6700 náletů ke dni 8. září 2015, podle oficiálních informací poskytnutých Pentagonem.

Přibližně 10,000 „cílů“ IS bylo zničeno. Zatímco neexistuje žádný oficiální počet mrtvých, ztráty IS se v květnu tohoto roku odhadují na více než 8500. Náklady na kampaň se odhadují na 9,900,000 dolarů za den, v celkové výši přes 3,7 miliard dolarů od srpna 2015.

Letecká kampaň jistě vytvořila některá působivě znějící čísla. Nicméně, učinila málo, aby zásadně ovlivnila realitu na zemi, kde bojovníci IS jen posílili. Poté, co se Amerikou podporovaným iráckým silám podařilo převzít kontrolu na městem Tikrít v dubnu 2015 po měsících těžkých bojů, američtí úředníci začali hovořit o tom, jak budou tlačit na město Mosul a dále. Všechny debaty o rychlém a jednoduchém vítězství nicméně skončily v květnu, kdy se bojovníci IS zmocnili města Ramadi a dostali se na dostřel města Bagdád.

Úsilí k podpoře místních sil skončilo kvůli místí politice, nestrannému soupeření ve Washingtonu a pokračujícímu naléhaní Spojených států na prosazení změny režimu v Sýrii. Po pádu Ramadi, USA vyslaly dalších 450 instruktorů a poradců k vycvičení iráckých vládních sil, stejně jako kurdských a kmenových milic. Iniciativa amerického Kongresu na financování Kurdů přímo, nikoli prostřednictvím ústřední vlády v Bagdádu, se setkala s opozicí jak ze strany irácké vlády, tak ze strany Obamovoy administrativy.

Na konci roku 2014, Kongres schválil podporu 500 miliónů dolarů k vyškolení a vyzbrojení „umírněných“ rebelů, kteří měli sloužit jako síla proti IS v Sýrii. Ambiciózní projekt měl mít nejméně 5000 bojovníků připravených do konce roku 2015, s použitím výcvikových táborů v Turecku, Jordánsku, Saúdské Arábii a Kataru. Méně než 200 bojovníků zakončilo školení v praxi, a první skupina 54 členů byla napadena a rozmetána skupinou Al-Nusra, aniž by kdy bojovali proti IS. Velitelé rebelů odmítli poslat více svých mužů proti IS, dokud nebudou ujištěni, že je USA mohou ochránit.

Jediná místí síla, která úspěšně bojovala proti Islámskému státu, se stala terčem Turecka, amerického spojence, kvůli turecké vnitřní a regionální politiky. Po úspěšném vytlačení sil IS z kdysi obleženého Kobani, kurdské milice v severní Sýrii obsadily řadu pevností IS podél hranic s Tureckem. V červenci 2015, nicméně, byla kurdská ofenzíva zastavena kvůli tureckému zásahu. Zatímco Turci dovolili USA použít dvě jejich vojenské základny – Incirlik a Diyarbakir- pro útoky proti IS, Ankara poslala své vlastní vojenská letadla proti Kurdům.

Mezitím civilisté nadále umírají kvůli teroru IS a leteckým náletům USA. Více než 3000 lidí, včetně více než 70 dětí, zemřelo jen při popravách Islámským státem V Sýrii, podle syrské Observatoře pro lidská práva sídlící v Británii. Jen v srpnu západní bombardování zabilo více než 450 civilistů, včetně 100 dětí.

 

 

RT/ svobodnenoviny.eu

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*